Embed

Düğün Törenlerindeki Semboller

Çiftlerin birbirlerine duydukları sevgi-aşk duygularının ve gelecek birlikteliği kararlarının hukuksal, toplumsal ve manevi anlamda resmiyet kazandığı düğün törenleri, derin sembolik anlamlarla doludur. İnsanlığın en eski sosyal kurumu olan evlilik bağının kurulduğu düğün törenlerinde, binlerce yıldır yaşatılan gelenekler, günümüzde şekil değiştirseler de halen mevcudiyetlerini korumaktalar. Batı, Ortadoğu ve Asya kültürlerinin zenginliğini içeren düğünlerimizin sembolik şifrelerini bu yazıda sizler için kaleme aldım. Keyifle okumanız dileğimle.

Kına: 
— El ve ayaklara yakılan kına, aşkın evlilik kurumu içindeki gücünü sembolize eder.
— Koyu renkli kına şansın simgesidir.
—Hint kökenli bir gelenek olan kına, Afrika, Ortadoğu ve Hindistan’da 6000 yıldır uygulanır. 

Gelinlik: 
— Batı kültüründe, gelinin ruhunun saflığını temsil etmek için beyaz tercih edilir
— Uzak doğu gelinleri, yeni çifte şans getirdiğine inanılan kırmızı renkli gelinlikleri kullanır.

Duvak:
— Çoğu kültürde, taktığı duvak sayesinde gelinin bu önemli gününde kötü ruhlardan ve nazardan korunduğuna inanılır. 
— Duvağın yüzü örtmesi ve nikâh sonrasında damat tarafından kaldırılması masumiyetle ilişkilidir. gül

Gül:
— Gelinlik işlemeleri, pasta ya da salon süslemelerinde sık sık karşımıza çıkan gül, bedensel güzelliği ve romantizmi simgeler.
— Gülün bu anlamı kazanmasının nedeni mitolojide, güzellik ve aşkın tanrıçası Afrodit’in kutsal çiçeği olarak yer almasındandır.

alyansAlyans: 
— Dilimize Fransızcadan alınma bir sözcük olan alyans birleşme, anlaşma, ittifak anlamlarını taşır.
— Yüzüğün daire şekli, sonsuz aşkı temsil eder. 
— Alyansın 4. parmağa takılmasının nedeniyse, geçmişte sol elin dördüncü parmağından hiç kesilmeden kalbe direk olarak bağlanan bir “aşk damarı” olduğu inancıdır. 
— Eski dönemlerde sadece kadınların taktığı alyans, 20. yüzyılda erkekler tarafından da takılmaya başlamıştır.

İlk Dans: 
— Yeni evli çiftin aile ve konuklar kendilerini izlerken yaptıkları ilk dans, kadın ve erkek olarak aralarındaki uyumu davetlilere yansıtmalarının sembolik bir ifadesidir.

düğün pastasıKonfeti: 
— Eski Roma’da ekmek kırıntıları, Orta Asya Türklerinde bulgur, Uzak Doğu ve Hindistan’da ise pirinç taneleri yeni evli çiftin bolluk ve bereket içinde bir ömür sürmelerini dilemek için üzerlerine serpilirdi. Bu gelenek zaman içinde evirilerek konfetiye dönüşmüştür. 

Düğün Pastası: 
— Ortaçağ İngiltere sinde başlayan bir gelenektir. 
— Pastanın beyaz rengi saflık ve masumiyeti simgeler. 
— Gelin ve damadın pastayı birlikte kesme âdeti, evli olarak gerçekleştirdikleri ilk ortaklaşa eylemi sembolize eder.

Kumru:
— Davetiye, salon süslemeleri ya da düğün pastası üzerinde sıkça yer alan kumru motifleri sadakati ve tek eşliliği sembolize eder.

Gelin Buketi: 
gelin buketi— Genel olarak gelinin, davetlilere uğur getirdiğine inanılır. 
— Batıda gelinin, tarafsızlığını göstermek için sırtını dönerek, arkadaşlarına doğru attığı buketi yakalayan kişinin yakın zamanda evleneceği inancı yaygındır.
— Ayrıca geline dokunarak, saçından gelin teli alarak ya da ayakkabının altına isim yazarak bu güzel uğuru evlenmek isteyen insanlar kendilerine de katmaya gayret ederler.

Badem Şekeri:
— Saflık, temizlik, el değmemişlikle ilişkilendirilen bademin bu anlamı yüklenmesinde Yunan mitolojisinde Kibele ile yaşadığı aşkla meşhur olan Attis’in bakireden olma doğumu miti rol oynar.
— Badem, Uzak Doğu ve Çin’de kadınsal güzelliğin sembolüdür. 
— Badem, temsil ettiği bu sembolik anlamlar nedeniyle çeşitli kültürlerin düğünlerinde kendine yer bulmuştur. Ülkemizde şekerle kaplanarak dağıtılan badem şekeri aynı zamanda bereket ve bolluk temennisidir.
— Tek sayıda dağıtılmasın nedeni yeni çifte uğur getireceği inanışındandır.

Lavanta:
— Düğünlerde konuklara gecenin hatırası olarak armağan edilen lavanta, eski zamanlardan beri sevgiyi sembolize eden ve kötülükleri uzak tuttuğuna inanılan bir çiçektir.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !